A Szentjánosbogár Közösségről
szerkesztők 2005.05.17. 10:18
Amit a Szentjánosbogárról tudni kell!
A Bogár kezdetéről pár szóban:
A Szentjánosbogarat Dunakeszin két plébánia több mint tíz családja hozta létre a 80-as évek második felében azzal a céllal, hogy a saját gyermekeik részére tartalmas kikapcsolódást nyújthassanak keresztény körülmények között az általuk szervezett gyerekklubban. A szülők egy kiadványt is létrehoztak a gyerekek számára, melyet ők írtak és terjesztettek is egyben. A klubot, a kisújságot – valamint az időközben létrejött énekkart is – „Szentjánosbogár”-nak nevezték. Az újság ára pedig mindig 2 gombóc fagyival volt egyenlő.
1990-ben érkezett haza Kanadából „A Szív” c. újság, melynek főszerkesztője, Sajgó Szabolcs SJ véletlen folytán megismerkedett a Szentjánosbogárral. Mivel a lapnak abban az időben nem volt gyerekrovata, Szabolcs atya „meghívta” erre a szerepre a dunakeszi kis újságot, amely így országosan is ismerté vált. A rovat célja volt, hogy közvetlen viszonyban álljon olvasóival, így aktív levelezést folytattak velük. A Szentjánosbogárnak akkora sikere lett, hogy 1991-ben egy nyári tábort is megszerveztek ezeknek a gyerekeknek Dunakeszin, melyen szép számmal meg is jelentek. A tábor is hatalmas sikert aratott, így évről évre újból meg kellett szervezni. De az évek folyamán a jelentkezők létszáma is folyamatosan nőtt, így egy-két év után nem volt elég az egy helyszín, és szinte minden évben egyre több táborra volt szükség. Eddig megközelítőleg 70 településen fordultunk már meg, egyes helyeken nem is egyszer.
Idén, 2004-ben öt helyszínen kellett gyermek- ill. kamasztábort és két helyszínen kellett ifjúsági tábort szervezni, nem beszélve az Ősbogártáborról, azaz a vezetők külön táboráról. Jövőre pedig valószínűleg még ennél is több táborra lesz szükség. (A Bogár kialakulásáról a játék-centrikusságunkat bemutató írás elején található bővebb tájékoztatás.)
A Bogár felépítéséről:
A közösséget a vezetők legénysége viszi előre már 14 éve. A Bogár jelenlegi vezetője, koordinátora: Molnár János (Janó), aki napi rendszerességgel dolgozik a Szentjánosbogár Irodában, melynek a Sodrás utcában található jezsuita Faludi Ferenc Ház ad otthont. Az ő legerősebb jobb keze pedig Tereza Worowska. Az ő munkájukat segítik ún. teamekben önkéntes alapon az aktívabb vezetők. Az év folyamán folyamatosan működnek ezek a teamek, mely csoportok felelősek egy-egy program megszervezéséért és lebonyolításáért. Ezek – megbeszélés alapján – néhány hetente összeülnek és megbeszélik a legújabb ötleteket, fejleményeket, ki mit intézett, stb. A műhelyek ősztől indulnak és egész évben szervezik pl. a nyári gyerektábor, a kamasztábor és az ifjúsági tábor programját. Külön team agyal a sportversenyek és akadályversenyek minél színvonalasabb lebonyolításán. Meg kell még említeni: A báli-teamet, akik az év folyamán előforduló két bál teljes megszervezését bonyolítják le. A vezetőképző-teamet, akik az idei 3 vezetőképző programjának kitalálásáért és lebonyolításáért feleltek. A métabajnokság szervező gárdáját, mely az Országos Métabajnokságért felel. Ill. az ún. Zümmögdét, amely Janó vezetésével minden tevékenységünket összefogja, dönt a különböző kérdésekben, stb… Az utóbbi években itt szerveztük meg a nyarak végén esedékes Ősbogártáborokat is, amelyek a vezetők továbbképzését szolgálják, és ahol az évente egyszer kötelező Közgyűléseinket tartottuk eddig. Próbaként már tavaly is üzemelt a Tábortűz-team, mely idén aktívabban folytatja majd munkáját. Céljuk a táborok tábortűzének minél egyedibb, színesebb és színvonalasabb programjának kitalálása az igények szerint. Idén pedig (2004/2005-ös év) a következő teamek kezdik meg munkájukat: A Seniortábor-team, mely a 2004-es Közgyűlésen eltervezett új tábortípust hívatott megtervezni. A Szálláshely-team, mely a tábori szálláshelyeket szervezi meg ősztől. Valamint a Színdarab-team, melynek tagjai kitalálják, megírják és félig-meddig meg is rendezik a tábor végi össznépi nagy színdarabot (ami a kamasztábor jól bevált újítása volt idén).
Fontos még megemlíteni, hogy a Szentjánosbogár szervezése és rendezése immár nem csupán Budapest-centrikus. Szegeden, Szita Lajos és Krajcsik Gabriella SJC vezetésével, ill. több szegedi és szeged környéki bogárral létrejött a Szegedi Szentjánosbogár Régió. Ők az elmúlt évben is sok mindent szerveztek meg önállóan, idén pedig még egy országos rendezvény (bál) és egy vezetőképző megszervezését is magukra vállalták.
Programjainkról:
Táborok:
– A legfontosabbak az utóbbi években öt helyszínen is megrendezett 5 napos nyári gyermektáborok (ill. ebből az egyiket már külön a kamaszkorúaknak (kb. 14-15 éveseknek) szerveztük a korosztály igényei szerinti témákkal és programokkal). Erre akkora az igény a kicsik részéről, hogy ebből minden évben – idén is – ötöt kell szervezni, helyenként átlagosan 120-140 gyerekkel… Ezeket mindig falun tartjuk a nyugalmas, békés környezet miatt, hogy egy kicsit kiszakadjunk a mai rohanó világ forgatagából. A nevünk is erre utal egyébként: úgy világítani a világ sötétségében, mint a szentjánosbogár. Meg kell még említeni, hogy a gyerekek a falu befogadó családjainál laknak, ezáltal a családok a tábor eseményeiről folyamatosan értesülnek. Amellett hívjuk őket a mindennapi napzárásokra és szentmisékre (főleg egy különösen ünnepélyes, számukra bemutatott misére), a csoportok szereplésére és a tábortűzre. A valamikori – és újabban feléledő – jezsuitamisszió mintájára a gyerekek is missziós szerepet töltenek be itt, amennyiben bevonják szállásadóikat a keresztény közösség életébe. (Minden évben más-más témája van ezeknek a táboroknak. 2002-ben pl. a „játék”, rá egy évre az „önismeret”, 2004-ben pedig „az élet sava-borsa” volt (melyben az életünkben lejátszódó nagyobb ünnepeket, ill. fordulópontokat beszéltük meg a születésünktől egészen a halálunkig.)
– A második legfontosabbak a 7 napos ifjúsági táborok. Ide kb. 16-tól 22 éves korig lehet jönni résztvevőnek. Azoknak, akik már a kamaszkoruk vége felé járnak, de még nem felnőttek igazából. Felépítésükben ezek is hasonlóak a gyerektáborokhoz, csak komolyabb témákkal és esti programokkal. (Itt a 2003-as tábortéma az „Értelem és érzelem” elnevezést viselte, míg 2004-ben az „Élni az életet most kell elkezdenem” volt a téma.)
(A gyermek, kamasz és ifi táborokat mi sem jellemzi jobban, mint a hatalmas sírás-rívás az utolsó napon, mert még szeretnének maradni a gyerekek. Illetve az, hogy évente egyre többen csatlakoznak, mind gyerekek, mind vezetők.)
– Nyár végén pedig megrendezzük a vezetők Ősbogártáborát (mely úgy néz ki, hogy idén, 2004-ben volt az utolsó és egy új koncepció lép életbe, de erről később…) Ennek a tábornak három nagyobb célja volt eddig:
Elsősorban: ekkor tartjuk meg a törvény által is előírt éves Közgyűlésünket két napban. Az első napon történik meg az elmúlt év teljes körű kiértékelése, a rossz és jó tapasztalatok megosztása, kivesézése. A második napon pedig az előző nap fényében megtervezzük a következő évet és megbeszéljük az új ötleteket.
Másodsorban a magunk továbbképzése. Rendszeresen meghívunk vendégeket, előadókat. Múlt évben pl. a bibliodráma állt a tábor középpontjában. 2004-ben pedig az egyik nap Lázár Kovács Ákos tartott nekünk filmklubot, valamint bevezetett minket a filmelemzés és -megbeszélés világába. Egy másik napon pedig Gyombolai Gábor, színházi rendező drámajátékot játszatott velünk, valamint „játszani, és színre vinni” tanított bennünket.
Harmadsorban pedig a kikapcsolódás, hogy egymást jó ideje nem látott vezetők találkozhassanak, kibeszélgethessék magukat, ápolhassák közösségi kapcsolataikat, amelyekre a gyermek, kamasz és ifjúsági táborokban már kevesebb időt tudnak csak fordítani, hisz reggeltől estig a gyerekekkel vannak.
A jelenleg aktívnak számító vezetők száma körülbelül 200-300 fő. Ezek közül sajnos nem mindenki ér rá szervezni is a Bogarat, így többen vannak, akik csak fél lábbal vannak a közösségben, azaz nyaranta eljönnek vezetni a táborokba, és lehetőségükhöz képest részt vesznek a programjainkon, ill. az egyesület tagjai eljönnek a Közgyűlésre is.
A vezetők életkora igen tágas. A legfiatalabbaktól (16 éves kortól) a középkorúakig bezárólag mindegyik korosztály képviselteti magát, de a legtöbben a 20 és 30 év közöttiek vannak. Sok vezetett marad velünk egyébként, mikor felnő, és ő is beáll vezetőnek, ami azért örvendetes, mert eddig inkább az a tendencia élt, hogy mi hívtunk vezetni arra alkalmasnak vélt embereket. Így viszont ha a sajátjainkból fejlődik ki a vezetői utánpótlás, ők már több „bogaras” tapasztalattal rendelkeznek majd már kezdő vezetőként is. (Habár valljuk be, nem nehéz beletanulni a Bogár hangulatába…)
– A 2004-es Ősbogártábor Közgyűlésén megbeszéltek alapján tervbe vettük, hogy jövőre először megrendezzük az ún. Seniortábort azoknak, akik már az ifjúsági tábort is kinőtték. Terveink szerint ez helyettesíteni fogja majd az Ősbogártábor mindazon részét, mely nem a Közgyűlésre vonatkozik. Itt a legnagyobb eltérés a gyerek és ifi táboroktól abban nyilvánulna meg, hogy nem egy faluban lennénk elszállásolva családoknál, hanem lehetőség szerint együtt egy kollégiumban (Szegeden vagy Miskolcon, ahol eddig az Ősbogár is volt). Valamint nem lennének csoportvezetők, hanem a résztvevők csoportokat alkotva gondolkodnának és dolgoznának együtt az adott témákon. Este pedig nem kéne hazamenni a szállásadókhoz, így több idő maradna a személyes beszélgetésekre is.
A lényeg, hogy szétválasszuk az Ősbogártábor képzési programját a Közgyűléstől és csak egy dologra koncentráljunk. A Közgyűlést pedig előreláthatólag áttesszük egy ősz eleji hétvégére Budapestre. De a pontos táborstruktúra, valamint a terv a Közgyűlésre még nincs kidolgozva minden részletben, ez a 2004/2005-ös év folyamán fog megtörténni.
Egyéb évközi programok:
– Ősszel tartjuk meg az ún. Rajzásokat, amikor ismét összejövünk a gyerekekkel egy napra az óbudai Hajógyári szigeten, ill. Szegeden a Mátyás téren. Itt délelőtt métázunk egy nagyot, délután pedig kiscsoportos beszélgetéseket vezetünk le a kicsiknek, a napot pedig szentmisével zárjuk. (Nagyon jó papjaink vannak. Különleges hangulata van egy-egy bogár-misének, amiket általában kifejezetten élveznek a gyerekek, mert elég interaktív.)
– A vezetői utánpótlás elősegítésére a kezdetektől működik a Vezetőképző, melyen a Bogár-pedagógiát igyekszünk átadni és bemutatni a leendő és továbbképzésre vágyó vezetőknek. Ezt évekig ősszel és/vagy tavasszal különböző helyszíneken tartottuk, de általában a dobogókői Manrézában, ahova igény szerint általában tél végén vagy tavasszal lehet jönni erre a hétvégére. A képzők száma változó: a rajta részt venni kívánók számától, ill. a Manréza aktuális befogadóképességétől függ. Általában 30-50 fő közötti létszámú egy-egy vezetőképző, melyből 2003-ban kettőt, 2004-ben pedig hármat tudtunk megszervezni. 2005-re két vezetőképzőt tervezünk Dobogókőn, egyet pedig Szegeden. Ezen a programon egyébként nem csak egyszer lehet részt venni. Sokan többször is visszatérnek erre a programra továbbképzésre. Nagyon fontos kiemelni még, hogy gyakorlatilag az ember nem itt tanul meg csoportot vezetni, hanem a táborokban. Ellenben a vezető szerepe itt körvonalazódik előtte. És persze sok játékot is tanulunk, mely a közösség játék-centrikussága miatt lényeges.
– Évente több lelki napot is szoktunk tartani. Általános iskolák és gimnáziumok hívnak meg minket, és immáron több helyre visszajárunk, mert a gyerekek több esetben is azt kérték a tanároktól, hogy újból a Bogár tartsa nekik a lelki napot, ill. a tanárok is kedvelik a mi kiscsoportos módszereinket.
– Fontos még megemlíteni a „Bogár-bálokat / bulikat”. Ezek időpontokhoz vannak kötve. Ilyen a tanév eleji évnyitó bál, ill. a farsangi bál. Ezeket eddig Budapesten szerveztük az újpesti Regnum Marianum közösségi házában, de tervezzük, hogy az egyik bál megszervezésének feladatát – az egyik Rajzáshoz hasonlóan – a Szegedi Régió vállalja majd el.
– Az Országos Métabajnokságot szintén mi szervezzük általában a Hajógyári szigeten április-május környékén. 2004-ben 18 csapat mérte itt össze tudását.
– 2003 nyarán pedig első alkalommal megrendeztük Dunakeszin az I. Országos Szentjánosbogár-fesztivált, egyházzenei előadókkal, és rengeteg – remek visszajelzést kapott – programmal. Úgy tervezzük, hogy az első alkalom csodálatos volta ellenére ezt a rendezvényünket inkább csak jubileumokkor fogjuk megrendezni, hisz a 3 tábor mellett sem idő, sem szervezési energia nem lenne egy negyedikre, de a költségekről sem szabad megfeledkezni (a fesztivál legnagyobbrészt a pályázatok és a rengeteg ingyen felajánlott munka révén volt megvalósítható).
– Több vezető szervezett magának Szentjánosbogár klubot, melyeket az ország különböző településein, a tanév közben tartanak a legaktívabb vezetők. Ezeknek a foglalkozásoknak a menete, lefolyása, programja viszont már nem olyan egységes, mint a táborok felépítése, hanem minden csoportvezető maga találja ki, hogy mit szeretne kezdeni a rábízott gyerekekkel. Természetesen, ha segítségre van szüksége, a Bogár Iroda minden segítséget megad, ami csak Tereza és Janó erejéből telik. De a vezetők külön levelezési listáján ill. az internetes Szentjánosbogár Fórumon is bárki kérheti a vezetőtársak segítségét egy adott problémára, és persze megoszthatja a gyermekekkel való foglalkozásban lelt örömét és egyéb tapasztalatait is.
– Végül pedig – de egyáltalán nem utolsó sorban – meg kell említeni a Szentjánosbogár Kórust, melyet Gyombolai Bálint vezet a dalos kedvű bogaraknak. Próbákat minden hétfőn 19 és 21 óra között tartunk a VIII. kerületi Mária utca 25. szám alatti jezsuita templom alagsorában.
A nyári ill. az évközi rendezvények programjai mellett és közben rengeteget játszunk. Megjelent egy külön játékos könyvünk is, a frappáns elnevezésű „Játékoskönyv”, melyben rengeteg ismert vagy általunk kitalált játékról található leírás alkalmazhatósága szerint. A legtöbb program egyébként a játékokra és a játékosságra van alapozva a közösség játék-centrikussága miatt.
Ezeknek a programoknak (de leginkább a táboroknak) elég nehezen körülírható, nagyszerű és felejthetetlen, ún. „bogaras” hangulatuk van (mi csak így hívjuk), ami – elmondások alapján – sehol máshol nem tapasztalható meg. (A félreértések elkerülése végett: ezzel a kijelentéssel természetesen csak a Bogár egyediségét kívánjuk kihangsúlyozni és nem más fantasztikus közösségek alkalmatlanságát.)
A vezetőség is egy hatalmas közösséget alkot, ahova nagyon nagy szeretettel várjuk az újabb embereket, akik elhívatottnak érzik magukat a gyermekek vezetésének – igen hálás – feladatára!
/ forrás: http://www.szentjanosbogar.hu /
|